• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://plus.google.com/102328160961844257534/posts
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Kelime-i Şehadet
Takvim
Hediyelik Dualar
Kur'an-ı Kerim
Evliyalar Ansiklopedisi
Büyük Şafii Fıkhı
 Büyük Şafii Fıkhı
Hayatu's Sahabe

Aziz Bahriyeli Kimdir?

İstanbul Sema Grubu hafızlarının son temsilcisi Mevlidhan Aziz Bahriyeli, 84 yaşında vefat etti.

Bir süredir Maltepe Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Bahriyeli, dün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

Bahriyeli’nin cenazesi, bugün Üsküdar Şakirin Camii’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından Ümraniye Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Mevlidhan Aziz Bahriyeli, okuduğu Kuran-ı Kerim, naat, mevlit ve kasidelerle Türkiye çapında ün yapmıştı.

AZİZ BAHRİYELİ KİMDİR?

13 Kasım 1931’de İstanbul’un Kasımpaşa semtinde dünyaya gelen Aziz Bahriyeli, dindar bir ailenin 3 çocuğundan biriydi. Annesi tarafından hâfız olarak yetiştirilmeye başlandı. Katıldığı teravih namazlarında müezzinlere sesi ile iştiraki ve hafızlık isteğiyle dikkatini çektiği babasının da desteğiyle hafızlık hayatına adım attı. Kasımpaşa Kışla Camii İmamı Mehmet Efendi ile başladığı ilk Kur’an derslerinde çok hızlı ilerledi ve 1 ayda okumaya başladı ve 3 yılda Kur’anı Kerim’i ezberledi.

1939 senesinde düzenlenen hafız cemiyeti ile icâzetini aldı. Kur’an derslerinden dolayı 9 yaşında Kasımpaşa 10. İlkokulu’nda başladığı ilköğrenimi sırasında da Kur’an derslerine ara vermedi. Nuruosmaniye Cami İmamı ve Hatibi Hasan Akkuş’tan talim ve tecvit eğitimi; 1948-1949 yıllarında da Sadettin Kaynak ve Fehmi Tokay‘dan musiki dersleri aldı.

Aziz Bahriyeli (oturan), (soldan sağa doğru ayaktakiler) Yunus Balcıoğlu, Ali Rıza Şahin, İsmail Biçer, Halil Necipoğlu

2 Eylül 1951’de Nuran Bahriyeli ile evlendi. Kasımpaşa’daki Bahriye’de askerlik görevini yaparken Kore Şehitleri anısına yapılan Mevlid merasimine komutanlığının izni ile katılarak hafızlığını bir kez daha perçinledi ve adı artık “Bahriyeli” lakabıyla birlikte anılmaya başladı. Bu adın geniş toplum kesimleri tarafından tutulmasının ardından Eriç olan soyadını mahkeme kararı ile Bahriyeli olarak değiştirdi. Mevlid okuma tarzında da şöhret sahibi oldu ve Mevlide alanında kendine Hafız Mecid Sesigür, Cahid Gözkan ve Hulusi Gökmenli‘yi örnek aldı. 1970 yıllarından itibaren de Sadettin Heper hocadan naat ve musiki dersleri aldı.

Yurtiçinde ve yurtdışında birçok dini musiki konserlerine katıldı. Tiz perdelerdeki hakimiyetiyle öne çıkan sesiyle ve İstanbul tavrında büyük ustalıkla okuduğu Kur’an’daki okuyuculuk gücünü mevlid, kaside ve naatlarda da göstermesiyle ün kazandı. Aziz Bahriyeli, Mevlide’i ve Kur’an-ı Kerim’i İstanbul tarzında tilavet edebilen son temsilcilerdendir.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   126 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret81067
Editörün Seçtikleri
Kütübü Sitte
Dua İstiyorum