• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://plus.google.com/102328160961844257534/posts
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Kelime-i Şehadet
Takvim
Hediyelik Dualar
Kur'an-ı Kerim
Evliyalar Ansiklopedisi
Büyük Şafii Fıkhı
 Büyük Şafii Fıkhı
Hayatu's Sahabe

Moda Haline Gelen Hayâ ve Edep Yoksunluğu

Günümüz nesillerini en çok hangi tehlikeler bekliyor? Moda başlığı altında empoze edilmek istenen zehirli algılar neler? Anne ve babalar hangi hatalara düşüyorlar? Nesillerin kalitesi geleceğin kalitesidir. Kendimize ve neslimize önem vermemiz şart.

Edepsizlik, moda ve reklâmlarla zavallı nesillere empoze ediliyor. «Herkes böyle giyiyor, herkes bunu yapıyor…» denilerek ar damarı parçalanıyor. İnsanlar âdetâ robot hâline getiriliyor. Uzaktan kumandalı oyuncaklara döndürülüyor.

Maalesef, gafil anne-babalar; «Hevesini alsın, daha çocuktur, bir şey olmaz, içinde kalmasın, ileride zaten yapmaz!» diye gayr-i İslâmî kıyafetler, davranışlar ve yaşayışlarla çocukları yanlışların tiryakisi hâline getiriyor. Sonra da vazgeçiremiyor. Tıpkı bazı ahmak nâdanların, çocuğun ağzına sigara verip de; «Zevkini alsın, kötülüğünü bilsin, görsün de sonra hiç içmesin!» şeklinde câhilâne bir tavra ciğerparesini kurban etmesi gibi.

Hâlbuki;

Edepsizlik kalbî bir zâfiyettir. Çünkü; “Hayâ îmandandır.” İffetsizlik îman zâfiyetidir. Kıyâmet alâmetlerinden biri de iffet ve edebin kaybolmasıdır. Yani, kıyâmete yakın çoğalacak olan; fitneler, ihtiraslar, cinayetler ve kargaşaların bir sebebi de iffetsizlik olacaktır. Bu belâlardan muhafaza olmak için, edebe sığınmak lâzımdır. Nasıl Hazret-i Âdem ve Havva nedâmet ve tevbenin ilk işareti olarak edebe büründüler ve hayâ içinde örtünmeye çalıştılar ise, âhirzamanda kahr-ı ilâhîden muhafaza olmak isteyen mü’mine de yakışan budur.

Şair ne güzel söyler:

Edep bir tâc imiş nûr-i Hudâ’dan,

Giy o tâcı emîn ol her belâdan.

Kaynak: 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   176 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret81068
Editörün Seçtikleri
Kütübü Sitte
Dua İstiyorum