• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://plus.google.com/102328160961844257534/posts
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Kelime-i Şehadet
Takvim
Hediyelik Dualar
Kur'an-ı Kerim
Evliyalar Ansiklopedisi
Büyük Şafii Fıkhı
 Büyük Şafii Fıkhı
Hayatu's Sahabe

Kronik Ağrılar İçin Salyangoz Zehri Tedavisi Geliyor!

ABD’de bilim adamları, salyangozdan çıkarılan zehirleri hastalar için yeni bir ağrı tedavisi geliştirmenin mümkün olabileceğini açıkladı.

Bilim adamları, salyangoz zehrinin, kronik ağrıların tedavisinde kullanılabileceğini açıkladı.

UZUN SÜRELİ AĞRI KESİCİ İŞLEVİ GÖRÜYOR

BBC’nin haberine göre, sonuçları “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlanan çalışmada, ABD’nin Utah Üniversitesinden bilim adamları, salyangozdan çıkarılan zehirle hastalar için yeni bir ağrı tedavisi geliştirmenin mümkün olabileceğini belirtti. Çalışmada, normalde hayvanın avını öldürmek için kullandığı zehrin, uzun süreli ağrı kesici olarak işlev gören bir bileşik içerdiği bildirildi.

 İLAÇ KULLANIMI AZALTILABİLİR

Bileşiğin sinir sistemine etki ettiğini ortaya koyan araştırmacılar, bulgunun ağrıyı dindirmek için yeni kapılar aralayabileceğini kaydetti. Karayipler’deki Conus regius salyangozunun zehrinde bulunan RglA bileşiğiyle tedavinin, orta ve şiddetli ağrıyı kesmek için kullanılan ve opioid olarak adlandırılan ilaçların kullanımını azaltabileceği öngörüsünde bulunuldu.

”72 SAAT ETKİLİ OLUYOR”

Araştırmacılar, opoidlerin, morfin gibi bağımlılık yaptığına ve birtakım ciddi yan etkileri bulunduğuna dikkati çekti. Utah Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Profesör J. Michael McIntosh, bileşiğin, ağrının gelişmesini önlemek için alternatif bir yol ortaya koyduğunu belirterek “Enjekte edildikten 72 saat sonra hala etkili olduğunu ve ağrıyı önlediğini gözlemledik.” ifadesini kullandı.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   155 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret81068
Editörün Seçtikleri
Kütübü Sitte
Dua İstiyorum