• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://plus.google.com/102328160961844257534/posts
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Kelime-i Şehadet
Takvim
Hediyelik Dualar
Kur'an-ı Kerim
Evliyalar Ansiklopedisi
Büyük Şafii Fıkhı
 Büyük Şafii Fıkhı
Hayatu's Sahabe

İslam'a Göre Mümine Bir Hanım Nasıl Örtünmeli?

İslam’a göre mümine bir kadın nasıl giyinmelidir? İslam’ın emrettiği “örtünün” ayetinde örtününde ki kasıt nedir? Nasıl bir giyim tarzı olmalıdır? Kılık, kıyafette gözetilecek kıstaslar nelerdir?

Sadece yeme, içme ve ticârî münâsebetlerde değil, kılık kıyafet gibi günümüzde son derece basit görülen hususlarda da helâl-haram hudutlarına titizlikle dikkat edilmelidir.

İnsanoğlu, Allah Teâlâ’nın lûtfettiği insanlık vakar, hayâ ve ciddiyetini ko­ruyabilmek için örtünmeye mecburdur. Aksi hâlde bu insânî vasıflar zâyî edilmiş olur. Dînin koymuş olduğu giyim kuşamla ilgili şartlara dikkat etmediği takdirde insan, şeref ve haysiyet bakımından kendisinden kat kat aşağı olan varlıkların seviyesine düşebilir. Zira örtünme, hayâ ile doğrudan alâkalıdır. İnsana mahsus bir keyfiyet olan hayâ ise îmandan bir şûbedir.[Buhârî, Îmân, 3.]

Hazret-i Âdem -aleyhisselâm- ile Havvâ vâlidemiz, cennette yasak ağaca yaklaşınca, elbiseleri üzerlerinden düşmüştü. Onlar, yanlarında başka kimse olmadığı hâlde hayâ ettiler. Telâş içinde orada bulunan yapraklarla örtünmeye çalıştı­lar. Bu da gösteriyor ki, maddî olan örtünme ile onun mânevî bağlantısı olan edep ve hayâ, insanoğlunun fıtratında bulunan en köklü vasıflardandır ve takvâ alâmetidir.

Bu sebeple mü’min bir genç, kılık kıyafet bahsini aslâ hafife almamalıdır. Bu husustaki ilâhî emirlere tâbî olmalı, tesettüre riâyet etmelidir. Bunu yaparken de, lüks ve israftan sakınmalı, bir müslümana yakışacak şekilde güzelce giyinip kuşanmalıdır.

EVDEN DIŞARI ÇIKARKEN NASIL GİYİNMELİ?

Kur’ân-ı Kerîm’de, kadınların ev dışına çıkarken üzerlerine örtü (cilbâb) almaları, erkek ve kadınların gözlerini haramdan sakındırmaları, iffetlerini korumaları emredilmiştir. Yine kadınların, ziynet yerlerini göstermekten sakınmaları, başörtülerini yakalarının üzerine salarak bağlamaları istenmiştir. (Bkz. el-Ahzâb, 59; en-Nûr, 30-31, 60)

Kadınlar; el, yüz ve ayakları hâriç bütün vücutlarını, erkekler de diz kapağı ile göbek arasını örtmelidir. Avret yerlerini gösterecek kadar ince, vücut hatlarını belli edecek kadar dar elbise giymek, doğru değildir. Bunun dışında herkes, tesettüre riâyet etmek şartıyla şahsî ve mahallî zevkine, kültürüne göre istediği şekilde giyinebilir.

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Hazret-i Âişe -radıyallâhu anhâ-’nın ablası Esmâ’nın ince bir elbise giydiğini görünce başını çevirmiş ve:

“–Esmâ! Bülûğa erdikten sonra kadınların, -yüzüne ve eline işâret ederek- şu ve şundan başka bir yerinin görülmesi doğru olmaz!” buyurmuştur. (Ebû Dâvûd, Libâs, 31/4104)

GİYİNMİŞ ÇIPLAKLAR KİMLERDİR?

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurur:

“Cehennemliklerden henüz görmediğim (daha sonra ortaya çıkacak) iki grup vardır: Bunlardan biri, sığır kuyrukları gibi kırbaçlarla insanları döven bir topluluktur. Diğeri, giyinmiş oldukları hâlde çıplak görünen, başkalarını da kendileri gibi giyinmeye zorlayan ve başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır. İşte bu kadınlar cennete giremezler. Hattâ onun çok uzak mesâfeden hissedilen kokusunu dahî alamazlar.” (Müslim, Cennet, 52)

Buradaki “giyinmiş çıplaklar” ifâdesiyle, sadece süslenmek için giyinen, dışarı çıkarken câzip ve dikkat çekici kıyafetler kullanan ve vücut hatları belli olacak şekilde dar ve şeffaf elbiseler giyen kimseler kastedilmiştir.

Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, giyim kuşamda kadınlarla erkeklerin birbirlerine benzemesini yasaklamıştır. Kadın gibi giyinen erkekler ile erkek gibi giyinen kadınların, rahmet-i ilâhiyyeden uzak kalacağını bildirmiştir.[Libâs, 61; Ebû Dâvûd, Libâs, 28.]

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   332 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret81067
Editörün Seçtikleri
Kütübü Sitte
Dua İstiyorum