• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://plus.google.com/102328160961844257534/posts
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Kelime-i Şehadet
Takvim
Hediyelik Dualar
Kur'an-ı Kerim
Evliyalar Ansiklopedisi
Büyük Şafii Fıkhı
 Büyük Şafii Fıkhı
Hayatu's Sahabe

Abdullah bin Selam R. Anha Kimdir?

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Bir iş yapacağın zaman (istişâre ve istihâre yaparak) âkıbetini iyi düşün. Hayırlı (meşrû ve faydalı) ise yap, şer ise terk et.” (Hadîs-i Şerîf, Feyzu’l-Kadîr)

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا أَرَدْتَ أَمْرًا فَتَدَبَّرْ عَاقِبَتَهُ فَإِنْ كَانَ خَيْرًا فَأَمْضِهِ وَإِنْ كَانَ شَرًّا فَانْتَهِ. (فيض)

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Bir iş yapacağın zaman (istişâre ve istihâre yaparak) âkıbetini iyi düşün. Hayırlı (meşrû ve faydalı) ise yap, şer ise terk et.” (Hadîs-i Şerîf, Feyzu’l-Kadîr)

Ashâb-ı Kirâm’dan Abdullah bin Selâm (radıyallâhü anh) Hazretleri, İsrailoğullarından ve Yûsuf Aleyhisselâm’ın neslindendir. Gerek kendisi gerek babası Selâm ibn-i Hâris, Yahûdîlerin büyük âlimlerindendi. Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) Medîne’ye hicret ettiklerinde Müslüman olmuştur.

Abdullah bin Selâm (r.a.) şöyle anlattı: “Resûlullah Efendimizin (s.a.v.) Medîne’yi teşriflerinde kendisinden ilk işittiğim söz şu idi: “Selâmı yayınız, yemeği yediriniz, sıla-i rahim yapınız, insanlar uykuda iken geceleri namaz kılınız ki cennete selâmetle girebilesiniz.

Abdullah bin Selâm’ın (r.a.) câhiliyye devrindeki ismi Husayn idi, Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) ‘Abdullah’ olarak değiştirdiler. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) onun cennetlik olduğunu haber vermişlerdir.

Abdullah bin Selam (radıyallâhü anh) anlattı: “Bir rüya görmüş ve onu Resûlullâh’a arzetmiştim. (Şöyle ki:)

Rüyamda kendimi sanki bir bahçede gördüm, dedi ve o bahçenin genişliğini, yeşilliğini anlattı. O bahçenin ortasında kökü yerin derinliklerinde, gövdesi göklere uzanan demir bir direk vardı. Yukarısında da tutunacak bir kulp, bir çember vardı. Bana, ‘Haydi bu direğe çık!’ denildi. ‘Gücüm yetmez!’ dedim. Bunun üzerine yanıma bir hizmetçi geldi ve sırtımdan elbisemi çıkardı. Bunun üzerine direğin ta tepesine kadar çıktım ve kulpu yakaladım. Bana: ‘Halkayı iyi tut, bırakma!’ diye tenbîh edildi. Bunun üzerine direğin kulpu elimde olarak uyandım ve bu rüyamı Peygamber Efendimize arzettim. Resûlullah (s.a.v.) (ta‘bîr ederek):

“Gördüğün bahçe İslam dînidir. Direk de İslam dîninin direği ‘Tevhîd’dir. O kulp da çok sağlam olan îmandır. Sen ölünceye kadar İslam dîni üzerine yaşayacaksın, (cennetlik olacaksın!) buyurdular.”

Birâderzâdeleri Mühâcir ve Seleme’yi İslâm’a davet etmiş ve “Şu muhakkak ma‘lûmunuzdur ki Allâhü Teâlâ Tevrât’ta, ‘Ben İsmâîl Aleyhisselam evlâdından Ahmed isminde bir Peygamber göndereceğim, ona îmân eden hidâyet ve rüşde erecektir. Îmân etmeyen de mel‘ûndur’ buyurdu” deyince Seleme îmân etmiş idi.

Abdullâh bin Selâm Hazretleri hicretin 43. senesinde vefat etti.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   259 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret81068
Editörün Seçtikleri
Kütübü Sitte
Dua İstiyorum