• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://plus.google.com/102328160961844257534/posts
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Kelime-i Şehadet
Takvim
Hediyelik Dualar
Kur'an-ı Kerim
Evliyalar Ansiklopedisi
Büyük Şafii Fıkhı
 Büyük Şafii Fıkhı
Hayatu's Sahabe

Çocuklarının Görmeyen Gözü, Duymayan Kulağı Oluyor!

Zonguldak’ta görme engelli iki çocuk annesi Fatime Sarıbaş ile kendisi gibi işitme engelli iki çocuğu bulunan Melek Ahbe, evlatlarının mutlulukları ve eğitimi için mücadele ediyor.

Buluşma noktaları, çocuklarının eğitimi için geldikleri Kilimli ilçesindeki Uzun Mehmet İşitme Engelliler İlköğretim Okulu olan 43 yaşındaki Anne Sarıbaş ile 39 yaşındaki işitme engelli Melek Ahbe, çocuklarının mutluluğuyla zorlukları aşmaya çalışıyorlar.

ELİMDEN GELDİĞİNCE ÇOCUKLARIMA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞTIM

Görme engelli çocukları 13 yaşındaki Harun ile 21 yaşındaki Enes Sarıbaş’la mutlu bir hayat sürdüğünü dile getiren Sarıbaş, ilk çocuğundan edindiği tecrübe ve öğretmenlerin yardımıyla ikinci çocuğunun eğitimi için daha donanımlı hale geldiğini söyledi.

Oğlu Enes’in doğumunun ardından görme engelli olduğunu duyunca üzüldüğünü anlatan Sarıbaş, şöyle konuştu:

“Kimse kendi çocuğuna bunu yakıştıramaz ama Allah’tan geldiğini ve imtihandan geçtiğimizi düşündüm. Ama yine de benim evladım. Normal çocuklardan da ayırt edemiyorsunuz. Çok üzüldüm ama zamanla bunun üstesinden geldim. İkinci çocuğumun sağlıklı doğacağını bekledik ama o da engelli olunca üzüldüm. Aynı şeyleri yeniden yaşadım ama yine de hayatıma devam ettim. Elimden geldiği kadar çocuklarıma yardımcı olmaya çalıştım.”

Görme engelli iki çocuk annesi Fatime Sarıbaş (sağda) evlatlarının mutlulukları ve eğitimi için mücadele ediyor.

OĞLUNUN EĞİTİMİ, KIZININ BAKIMIYLA İLGİLENİYOR

Kendisi gibi işitme engelli 11 yaşındaki oğlu Fahri ve 5 yaşındaki kızı Beyza ile her gün Çatalağzı beldesindeki okula gelen anne Melek Ahbe ise oğlunun derslerinin yanı sıra bırakacak kimse olmadığı için kızı Beyza ile de okulda ilgileniyor.

Melek Ahbe, engeline rağmen çocuklarıyla bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Çocuklarımdan çok memnunum. Duymasalar bile benimle konuşabiliyorlar ve bundan dolayı mutlu oluyorum.” dedi.

Eşinin de işitme engelli olduğunu kaydeden anne Ahbe, “Biz onunla yazışarak anlaşıyoruz. Çocuklarım okuldan geldikten sonra yemeklerini hazırlıyorum. Bazen uykum geldiğinde, çocuklarım yorulduğumu gördüklerinde üzülerek yanıma geliyorlar. ‘Anneciğim kalk.’ diyorlar. Ben de kalkarak çocuklarımla oyun oynuyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   234 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret80938
Editörün Seçtikleri
Kütübü Sitte
Dua İstiyorum