• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://plus.google.com/102328160961844257534/posts
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Kelime-i Şehadet
Takvim
Hediyelik Dualar
Kur'an-ı Kerim
Evliyalar Ansiklopedisi
Büyük Şafii Fıkhı
 Büyük Şafii Fıkhı
Hayatu's Sahabe

Abdulkadir Geylani Hazretleri'nin Seher Duası

Evliyalar Sultanı, Gavsu'l Azam, Seyyid, Şeyh Abdulkadir Geylani Hazretleri (kuddise sırruhu)'nin Seher Duası isimli duasıdır.

Abdulkadir Geylani Hazretleri'nin Seher Duası'nın Latince Okunuşu:

İlâhî ğallekatil müluku ebvabeh. Ve babuke meftuhun lissâilîn. İlahî ğâratinnücumu venâmetil uyun. Ve entel Hayyul Kayyumullezî la ta'huzuhu sinetün ve la nevmün. İlahî fürişetil füruşu vehala küllü habîbin bihabîbihi. Ve ente habîbul müctehidîn. Ve enîsul mustevhişîn. İlahî in taradtenî an bâbike faila bâbi men ertacî. İlahî in kata’tenî an cenâbike fecenâbu men erteci. İlahî in azzebtenî feinnî mustehıkun lilazâbi vannıkam. Vein afevtenî feente ehlul cudi vel kerem. Yâ seyyidî leke ehlasal ârifun. Ve bifadlike necassâlihun. Ve biğufrânike enabel mukassırun. Yâ cemîlel afve ezıknî berde afvike ve halavete ma’rifetik. Ve in lem ekün lizalike ehlen. Feinneke ehlu’t takva ve ehlu’l mağfiret.

Abdulkadir Geylani Hazretleri'nin Seher Duası'nın Türkçe Anlamı:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Ya İlâhi! Mal ve makam sahipleri kapılarını sürmelediler, senin kapın ise istekte bulunanlar için açıktır.

Ey ilâhım, yıldızlar batıp gözler uykuya daldı. Sen ise kendisini ne bir uyuklama ne de bir uyku tutmayan Hayy (hayatı ezeli ve ebedi olan)'sın, Kayyum (bütün mevcudat kendisiyle kaim olan)'sın. Ey ilâhım, (gece karanlığıyla mevcudatın üzerini örtünce) döşekler seriliverdi ve bütün sevenler sevdikleriyle baş başa kaldı. Sen, sana ulaşmak için gayret edenlerin biricik sevgilisi, (benim gibi) yalnızlık gurbetine maruz kalanların yakınısın. Ey ilâhım, beni (yani dergâhına sığınan bu kimsesiz yalnız kalmış kulunu) şayet kapından kovacak olursan, ben gidip kimin kapısına sığınayım ? Ey ilâhım, beni yakınlığından mahrum edersen, ben kimin yakınlığını umabilirim ? Ey ilâhım, şayet sen bana azab edecek olursan, ben (biliyorum ki) azaba ve cezalara müstahakım. Fakat beni affedersen (biliyorum ki) sen lütuf ve kerem ehlisin. Ey sâhibim, marifet erbabı kulların ( senden başka ne varsa yüz çevirip) sana bağlanmış Salih kulların senin fazlınla kurtuluşa ermiş, (hatalı) günahkâr olanlar da (tövbe ya Rabbi deyip) senin affına yönelmiş.

Ey affı güzel olan, ne olur affının serinliğini ve marifetinin tatlılığını bana tattır. Her ne kadar ben bunlara layık olmasam da, saygıyla önünde iki büklüm olup azabından sakınılmaya layık olan da (günahkârların günahlarını) bağışlamaya ehil olan da sensin.
imizi, evladu iyalimizi affet.
Sen affedicisin, affetmeyi seversin; varlıkları nedeniyle bizleri rahmetine boğduğun yaşlılarımızı affet, onlara hayırlı ömürler ver ve son nefeslerini imanla vermelerini nasip eyle.

YASAL UYARI:
Muhsin Demirtaş™ Kullanıcı Adı Resmi ve Ticari Markadır. Her Hakkı Yasal Olarak Saklıdır.

İş Bu Nedenle Sitemizde Yayınlanan Bu Yazının / Haberin / İçeriğin Tüm Hakları Muhsin Demirtaş’a Aittir. Kaynak Gösterilse Dahi Bu Yazının / Haberin / İçeriğinin Tamamı İzin Alınmadan Kesinlikle Kullanılamaz Ancak Alıntılanan Bu Yazının / Haberin / İçeriğin Bir Bölümü Alıntılanan Yazıya Aktif Link Verilerek Kullanılabilir. İzinsiz Kullanıldığında Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 5846 Maddesi Gereğince, Kullananlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanır.Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret81068
Editörün Seçtikleri
Kütübü Sitte
Dua İstiyorum