• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://plus.google.com/102328160961844257534/posts
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Kelime-i Şehadet
Takvim
Hediyelik Dualar
Kur'an-ı Kerim
Evliyalar Ansiklopedisi
Büyük Şafii Fıkhı
 Büyük Şafii Fıkhı
Hayatu's Sahabe

Evlenmek ve Hayırlı Eş İçin Dua

Evlenmek bir müslüman için tüm peygamberlerin ortak sünneti ile amel ederek, Peygamber efendimizin (s.a.v.) “Evleniniz, çoğalınız; çünkü ben sizin çokluğunuzla diğer ümmetlere övüneceğim”[Bk. Ahmed, Müsned, 2/245; İbnu Hıbban, Sahih, nr. 4028; Abdurrezzak, Musannef, nr. 10391; el-Muttakî, Kenz, nr. 44442; Suyutî, es-Sağîr, nr. 3366.] Hadisi şerifi gereği kadın ve erkeğin haramdan korunarak, neslin devamını sağlamasıdır. Evlenmek ten maksat islama uygun huzurlu bir aile yapısı ile Allah yolunda insanlara hizmet etmeyi gaye edinmiş hayırlı nesiller bırakmaktır. Yoksa erkek ve kadının cinsel duygularını tatmin etmekten ibaret değildir.

Amaç Hem haramdan korunmak hemde İslam yolunda hayırlı bir evlilik ile bu dine ve topluma hayırlı evlatlar yetiştirmektir. Evlenmek bir eğlence aracı değil bilakis evlenmenin en büyük hedefi, karı ve kocanın terbiyesidir; bundan sonraki hedef nesil hayırlı evlatlar yetiştirmektir. Nesil, kazanılan malı değil edebi koruması için istenir. Evlilik gibi ömür verilen bir işi eğlenceden ibaret görmek, hayata sadece mideden bakmak olur.

Evlilik hakkında yaptığımız açıklamadan sonra bu konuda sık sık okunarak dua yerine geçen Furkan Suresi 74. ayeti kerime ve mealini vereceğiz. İnşaallah salih bir kalp ile bu ayeti çokça tekrar edin. Ayetin yüzü suyu hürmetine rabbimden ayetteki gibi ahirette göz aydınlığı olacak eş ve evlatlar nadip etmesi için dua edin.

وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا 

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ(imâmen).

Suat Yıldırım: Ve şöyle niyaz ederler: "Ey keremi bol Rabbimiz! Bize gözümüzün, gönlümüzün süruru olan temiz eşler ve nesiller ihsan eyle, bizi müttakilere önder eyle!"Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret78551
Editörün Seçtikleri
Kütübü Sitte
Dua İstiyorum